user
Antalya Konser Mekanları

Sıradaki içerik:

Antalya Konser Mekanları

e
sv

Antik Aspendos Tiyatrosu

126 okunma — 26 Aralık 2023 09:26
antik aspendos tiyatro

Antik Aspendos Tiyatrosu

Ülkemizin farklı bölgelerinde yüzlerce farklı tarihi esere ve tarihi mekana rastlamak mümkündür. Bu yapılar farklı tarihlerde ve farklı topluluklar tarafından yapılmıştır. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında rastlanan antik şehirler oldukça eski çağlarda yapılmıştır. Bu şehirlerden biri de Antik Aspendos şehridir. Şehrin oluşumu milattan önce beş yüzlü yıllara kadar dayanıyor. Özellikle şehrin girişinde yer alan Aspendos tiyatrosu son yılların en fazla dikkat çeken tarihi yapılarından biridir

Antik Aspendos Tiyatrosu Tarihi

Antik Aspendos tiyatrosu milattan sonra yüz otuzlu yılların başında inşa edilmiştir. Bu tarihi yapı ülkemiz ve dünya tarihi açısından son derece önemli bir eserdir. Tarihi kent ve tiyatro Roma İmparatorluğu döneminde tiyatro ve eğlence amacıyla yapılmıştır. Daha sonra Bizans İmparatorluğu döneminde de bu amaçla kullanılmış ve daha sonra Türklerin himayesine girmiştir. Antik tiyatro yapılışının üstünden geçen 2 bin yıllık tarihe rağmen ilk günkü gibi görünümünü koruyor.

Antik Aspendos Tiyatrosunda Yapılan Aktiviteler

Tiyatro ve eğlence amacıyla yapılan bu antik tiyatro 20 bin kapasitesinde bir antik tiyatrodur. Bu antik tiyatro yıllara meydan okurcasına sapasağlam bir şekilde durmaya devam ediyor. Antalya’nın Serik ilçesi yakınlarında olmasından dolayı da her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Günümüzde de Turistlik bir yerin yanı sıra birçok konser ve gala organizasyonu için kullanılıyor.

antik aspendos tiyatrosu

antik aspendos tiyatrosu

Antik Aspendos Tiyatrosu Restorasyonu

Antik şehir ve tiyatro her ne kadar dik bir duruş sergilese de zaman zaman restorasyon çalışmaları yapılıyor. Özellikle antik tiyatronun girişinde bulunan duvarda birçok restorasyon faaliyeti yapılmıştır. Tiyatronun büyüklüğü ve duvarlarda kullanılan sert ve büyük kayalar sayesinde uzun bir dönem yıkılmadan kalmıştır.

Antik Aspendos Tiyatro ve Şehrinde Gezilebilecek Yerler

Aspendos tarihin en eski Akdeniz şehirlerinden biridir. Öyle ki tarihi milattan önce Pers krallığına kadar dayanıyor. Tarih boyunca birçok imparatorluğa ev sahipliği yapan tiyatro ve şehirde birçok gezilebilecek eser bulunuyor. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Tiyatro
  • Stadyum
  • Hamam
  • Anıt çeşme
  • Su kemeri

Bu şehrin girişinde Antik tiyatro bulunuyor ve şehir buradan başlıyor. Sahile yakın bil yer oluşundan dolayı uzun bir dönem deniz hakimiyeti de bulunuyordu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli