user
Antik Aspendos Tiyatrosu

Sıradaki içerik:

Antik Aspendos Tiyatrosu

e
sv

Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Tiyatrosu

112 okunma — 28 Aralık 2023 09:23
cemil topuzlu harbiye açıkhava tiyatrosu

Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Tiyatrosu

Günümüzde insanlar özellikle hafta sonlarını değerlendirmek amacıyla bazı aktiviteler yapmaktadır. Bu aktivitelerin başında tiyatro ve sinema gelmektedir. Geçmişten günümüze kadar tiyatro her zaman kendine yer bulmuştur. Tiyatro, oyucuların bir sahne üzerinde canlı performans gösterdiği bir sanat dalıdır. Başta tiyatro olmak üzere günümüzde birçok etkinlik açıkhava tiyatrolarında sergilenmektedir. Bu açıkhava tiyatroların da başında Cemil Topuzlu harbiye açıkhava tiyatrosu gelmektedir.

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosunun Tarihi

Eski adı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu olan Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu 1946 yılında Belediye Başkanı Lütfi Kırdar zamanında temeli atılmıştır. İstanbul\’un Harbiye semtinde, Dolmabahçe Vadisi, İstanbul Hilton Oteli ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı gibi alanlarda tiyatro mekanı olarak sahne faaliyetleri düzenlenmektedir.

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosunun Mimari Yapısı

Temeli 1946 yılında atılan 1947 yılında faaliyete başlayan Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu mimari yapısı ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Tiyatronun dış kaplamasında Uzunköprü ve Küfeki taşları kırdırılarak özel bir nüans verilmiştir. Döşemeler genellikle Uzunköprü taşından yapılarak hizmete açılmıştır.

 

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosunda İlk Sergilenen Eserler

1947 yılında yapılan açılış sonucunda hala eksikleri tamamlana açıkhava tiyatrosunun en son düzenlemesi Ankara Devlet Konservatuvarı yönetmenlerinden Carl Ebert tarafından yapılarak uygun hala getirilmiştir. Bu eksiklerin tamamlanması beraber tiyatronun maliyeti yaklaşık olarak 900,000 TL’yi bulmuştur. Tiyatroda ilk olarak sergilenen eser ise Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının sergilemiş olduğu Sofokles’in Kral Oidipus sahne tiyatrosu olmuştur. Açıkhava Tiyatrosu 1958 yılında yapılan değişiklikle İstanbul’un eski belediye başkanlarından olan Cemil Topuzlu’nun adı verilerek günümüze kadar gelmiştir.

konser keyfi

konser keyfi

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosunun Kapasitesi

Tiyatro amfitiyatro tarzında olmak üzere düz bir sahne ve yarım daireye bağlı seyirci oturma yerleri bulunmaktadır. Bir basamak şeklinde seyirci oturma yerleri dizayn edilmiş olup gradenler yükselmektedir. Açıkhava tiyatrosunun kapasitesi şöyledir.

    • 30 kişilik protokol locası
    • 80 kişilik orkestra alanı
    • 3.972 kişilik seyirci yeri
    • 200-300 kişilik figüran yeri

Sahnenin ve alanın dizaynı muhteşem bir şekilde organize edilmiştir. Tiyatroda bulunan geçit ve kapılar sayesinde sahnenin birden boşalmasına olanak sunmuştur. Sahne tiyatro alanı olarak anılırken aynı zamanda daha çok konser verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli